Legendarne SBB z Józefem Skrzekiem na festiwalu Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Drugi weekend lipca to tradycyjnie już w Ostrowcu Świętokrzyskim dni, w których odbywa się Festiwal im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”, wyjątkowej wokalistki, solistki zespołu Breakout (wcześniej: Blackout), która - co prawda – przyszła na świat w pobliskim Bodzechowie, ale dzieciństwo i młodość spędziła właśnie w Ostrowcu. Tu m.in. wyjawiła swój nietuzinkowy talent w zespole pieśni i tańca, działającym przy ówczesnym Zakładowym Domu Kultury Huty im. Marcelego Nowotki.
![]() |
SBB na festiwalu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. Krzysztof Krzak |
Początkowo festiwal przeznaczony był dla miłośników muzyki bluesowo – rockowej, dziś organizatorzy nie stawiają takich warunków zespołom i solistom, które chcą wziąć udział w konkursie młodych wykonawców, który stanowi niejako clou tej imprezy. W tegorocznej, osiemnastej już edycji „Wielkiego Ognia” w konkursowe szranki stanie szesnaście „podmiotów” wykonawczych, które oceni jury w składzie: Krzysztof Dłutowski, Dariusz Kozakiewicz (obydwaj w swoim czasie związani z zespołem Tadeusza Nalepy) i Grzegorz „Ornette” Stępień.
Tradycją ostrowieckiego festiwalu są też występy gwiazd. Pierwszą z nich był w tym roku legendarny zespół SBB (czyli Silesian Blues Band, a potem Szukaj, Burz, Buduj), który na polskiej scenie muzycznej funkcjonuje już – z przerwami - od 54 lat. Formacja powstała w Siemianowicach Śląskich w 1971 roku, a jej założycielem był grający na kilku instrumentach i śpiewający Józef Skrzek, który pozostaje liderem grupy do dnia dzisiejszego. Z pierwszego składu w obecnym SBB gra również gitarzysta Apostolis Anthimos. Podczas festiwalowego koncertu w Ostrowcu Świętokrzyskim towarzyszył im na perkusji Frank Parker. Zespół nagrał do tej pory szesnaście albumów studyjnych i kilkadziesiąt koncertowych (wystawę okładek tych płyt można oglądać w sali Ostrowieckiego Browaru Kultury). Najbardziej znane z nich to debiutancki „Nowy horyzont”, „Pamięć”, „Ze słowem biegnę do ciebie”, „Follow My Dream” (ostatni, „Za linią horyzontu” muzycy nagrali 9 lat temu). Pierwszy z utworów piątkowego koncertu Józef Skrzek zadedykował patronce festiwalu, Mirze Kubasińskiej, której zawdzięcza możliwość grania na początku lat 70. ubiegłego wieku w zespole Breakout (można go usłyszeć na płycie „70a”, z której pochodzi piosenka „Zapraszamy na korridę”).
![]() |
Józef Skrzek. Fot. Krzysztof Krzak |
SBB proponuje muzykę skierowaną raczej dla wyrafinowanego słuchacza, stąd pewnie brak tłumów pod sceną. Zaczynali od blues rocka, potem był jazz rock, a obecnie w ich twórczości dominuje rock progresywny. Ostre brzmienia gitarowe i elektroniczne oraz elektryzujący wokal Skrzeka to elementy rozpoznawcze muzyki tego zespołu. Gwiazdą drugiego dnia (sobota, 12 lipca) festiwalu w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie Krzysztof Cugowski z zespołem Mistrzów. Istnieje przypuszczenie graniczące z pewnością, że przyciągnie on na dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury ogrom miłośników jego przebojów, głównie tych z okresu współpracy piosenkarza z Budką Suflera. XVIII Festiwal „Wielki Ogień” im. Miry Kubasińskiej zakończy w niedzielę występ zespołu Boogie Boys. Wcześniej jednak poznamy laureatów tegorocznego konkursu młodych wykonawców.
Komentarze
Prześlij komentarz