Talent i osobowość, czyli Aleksandra Kwapisz w 4 WYMIARZE

W Międzypokoleniowej Przestrzeni Twórczej 4 WYMIAR, będącej wspólnym przedsięwzięciem Biura Wystaw Artystycznych, Centrum Rozwoju Lokalnego, Młodzieżowej rady Miasta i Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim zaistniała w czwartek, 22 maja 2025 roku kolejna wystawa młodej twórczyni Aleksandry Kwapisz.

Aleksandra Kwapisz opowiada o swojej twórczości. Fot. Krzysztof Krzak

Aleksandra Kwapisz jest tegoroczną maturzystką ostrowieckiego Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza i wychowanką grupy młodzieżowej tutejszego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, gdzie doskonali swoje umiejętności pod okiem znakomitego artysty i pedagoga, Marcina Jedlikowskiego. Mimo tak młodego wieku może się ona pochwalić wieloma sukcesami na niwie artystycznej – z ostatnich należy wymienić I miejsce w konkursie „4 Żywioły, 4 wymiary”; jej pracę zatytułowaną „Ethernet” nagrodzono za „nieoczywiste ujęcie tematu żywiołów oraz umiejscowienie w kontekście współczesnego świata”. W ubiegłym miesiącu Aleksandra Kwapisz została laureatką I nagrody w konkursie fotograficznym „Balsamowanie czasu” za wyjątkową interpretację tematu i przekaz artystyczny zawarty w pracy „Balsamowanie nudy”.

"Ethernet" - nagrodzona praca Aleksandry Kwapisz. Fot. Krzysztof Krzak

Na wystawie zatytułowanej „Szukanie dziury w całym” Kwapisz prezentuje prace powstałe w ramach przygotowywania portfolio na warszawską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie chciałaby studiować na kierunku sztuka mediów. Ta wystawa to opowieść o szukaniu własnego języka wizualnego — gdzieś pomiędzy spontanicznością a dyscypliną, intuicją a formą. Prace powstały w ramach przygotowań do portfolio na ASP, ale potraktowałam te wymogi jako punkt wyjścia, nie granice. To sztuka pełna wątpliwości, odwagi i… szukania dziury w całym – napisała młoda artystka w mediach społecznościowych, zapraszając na wernisaż. - Efekt wielu miesięcy pracy, niezliczonych wzlotów i upadków, chwil niepewności, ale też uśmiechów i wspomnień na całe życie. A na wernisażu dodawała: - W tych pracach jestem cała ja, włożyłam w nie całe moje serce, poświeciłam na nie bardzo dużo energii. A tytuł wystawy wziął się stąd, że cały ten proces twórczy to było poszukiwanie.

Prace Aleksandry Kwapisz. Fot. Krzysztof Krzak

Obecny na otwarciu wystawy dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Tomasz Kandyba, podkreślał, że poza talentem Aleksandra Kwapisz odznacza się wyjątkową pracowitością i ciekawą osobowością. Prorokował, że następna jej wystawa będzie już jako studentki wymarzonej ASP. Inne obecne na wernisażu osoby (m.in. Starosta Ostrowiecki, Agnieszka Rogalińska) podkreślały też jej aktywność na różnych polach. A sama Aleksandra Kwapisz z ogromną pasją oprowadzała gości po swojej ekspozycji i opowiadała o wykonanych przez siebie pracach, o ulubionych technikach artystycznego wyrażania, swoich początkach, gdy tworzyła głównie z wykorzystaniem tuszu, miłości do fotografii. Elokwencja, widoczna nawet po pierwszym spotkaniu przebojowość, otwartość na ludzi pozwala spodziewać się, iż o Aleksandrze Kwapisz nie raz jeszcze usłyszymy.

Komentarze