Na okoliczność 30 - lecia BWA Ostrowiec Świętokrzyski

W bieżącym roku mija trzydzieści lat od otwarcia w Ostrowcu Świętokrzyskim Biura Wystaw Artystycznych. Apogeum obchodów tego dostojnego jubileuszu rozpocznie się już w maju. Plan wydarzeń z tym związanych był jednym z punktów konferencji prasowej przebiegającej pod hasłem „Od chaosu do LOOSTRA”, która odbyła się 9 kwietnia 2025 roku.

Dotychczasowe logo BWA nad wejściem do galerii. Fot. Krzysztof Krzak

Otwierając spotkanie z lokalnymi mediami dyrektorka BWA od 2021 roku, Justyna Łada, zastrzegła, iż wspomniany tytuł nie jest prowokacją ani oceną działalności jej poprzedników. Nawiązuje on do jednej z ekspozycji, która zaistnieje już wkrótce w przestrzeni ostrowieckiej galerii. Wspomniała również, iż jej jubileusz powiązany będzie z półwieczem malarskiej Grupy 10, która zapoczątkowała rozwój sztuk wizualnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Konferencja była też dobrą okazja do szkicowego narysowania historii tej placówki, która swą działalność zainaugurowała 10 listopada 1995 roku. Jej pierwszym kustoszem był nieżyjący już Tadeusz Maj, a pierwsza wystawa nosiła tytuł „Artyści polscy na otwarcie Biura Wystaw Artystycznych”. Później galerią kierowali: Wojciech Kotasiak, Gustaw Hadyna (obydwaj też już nieżyjący) i Jolanta Chwałek. - Powstanie 30 lat temu Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim to była odpowiedź samorządu na potrzeby artystyczne w naszym mieście – mówił podczas konferencji Prezydent Miasta Artur Łakomiec. - Tu odbywały się, odbywają i będą zapewne odbywać się znaczące wydarzenia kulturalne, tym bardziej, że o ostrowieckiej galerii jest coraz głośniej w całej Polsce. Cały zespół BWA odważnie promuje młodych artystów i młodą sztukę ucząc przy okazji mieszkańców tej nowej, niekiedy trudnej do interpretacji sztuki. A przy okazji promuje też nasze miasto.


Od lewej: Paweł Witkowski, Wioletta Kotkowska, Artur Łakomiec, Justyna Łada. Fot. Krzysztof Krzak

Gośćmi specjalnymi zwołanej na okoliczność 30 – lecia BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim konferencji prasowej byli: Wioletta Kotkowska, pełniąca obowiązki Mazowieckiego Centrum Sztuki współczesnej Elektrownia w Radomiu (obchodzącego w tym roku 20-lecie powstania) i Paweł Witkowski, kurator MCSW. To właśnie ze zbiorów tej placówki stworzona zostanie wspomniana na początku ekspozycja, która zostanie otwarta w ostrowieckim BWA już 17 maja. Pokazane zostaną prace 30 artystów (na 30-lecie) nie tylko młodego pokolenia, m.in. Jadwigi Sawickiej, twórczyni – wśród wielu innych - obrazu „Chaos i bezruch”, który stał się inspiracją dla wspomnianej wystawy, dając tytuł całej prezentacji. Justyna Łada poinformowała też, iż do współpracy z galerią udało się pozyskać kolejnych partnerów, a będą nimi Galeria Van Rij, UFO ART Gallery i firma ArtSaas Cecylii Grabek, która specjalizuje się w pomaganiu artystom i galeriom sztuki w ich codziennej pracy. To także dzięki tej współpracy będą możliwe kolejne przedsięwzięcia: wystawa prac Anny Myszkowiak, zdobywczyni Grand Prix 16. Jesiennego Salonu Sztuki LOOSTRO (2023 r.), studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; prezentacja prac Marcina Jedlikowskiego, ostrowieckiego artysty wizualnego; prezentacja dorobku Zuzanny Szary. Zwieńczeniem roku będzie 17. edycja Jesiennego Salonu Sztuki. Ostrowiecka placówka bierze też udział w projekcie BWA Europa, w jego ramach między majem a czerwcem swoją rezydencję w niej będzie miała jako pierwsza w 30 – letniej historii będzie miała litewska artystka Ana Vostruchovaitè, która poprowadzi cykl spotkań warsztatów i działań plenerowych z zainteresowanymi. Do Ostrowca przyjadą też dyrektorki i dyrektorzy oraz osoby pracujące w galeriach sztuki, by wziąć udział w XI Zjdzie Galerii Dawnej Sieci BWA.


Nowe logo BWA Ostrowiec Świętokrzyski. Fot. Krzysztof Krzak

Na zakończenie konferencji prasowej zaprezentowano nowe logo BWA Ostrowiec Świętokrzyski stworzone przez studio graficzne PROSZKI prowadzone przez Justynę i Rafała Proszków. W zdecydowanie większym stopniu niż dotychczasowe promuje ono markę galerii i miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. - To krok ku temu, by marka BWA jednoznacznie kojarzyła się z Ostrowcem i jego wyjątkową tożsamością – podkreślała Justyna Łada.



Komentarze