Na okoliczność 30 - lecia BWA Ostrowiec Świętokrzyski
W bieżącym roku mija trzydzieści lat od otwarcia w Ostrowcu Świętokrzyskim Biura Wystaw Artystycznych. Apogeum obchodów tego dostojnego jubileuszu rozpocznie się już w maju. Plan wydarzeń z tym związanych był jednym z punktów konferencji prasowej przebiegającej pod hasłem „Od chaosu do LOOSTRA”, która odbyła się 9 kwietnia 2025 roku.
![]() |
Dotychczasowe logo BWA nad wejściem do galerii. Fot. Krzysztof Krzak |
Otwierając spotkanie z lokalnymi mediami dyrektorka BWA od 2021 roku, Justyna Łada, zastrzegła, iż wspomniany tytuł nie jest prowokacją ani oceną działalności jej poprzedników. Nawiązuje on do jednej z ekspozycji, która zaistnieje już wkrótce w przestrzeni ostrowieckiej galerii. Wspomniała również, iż jej jubileusz powiązany będzie z półwieczem malarskiej Grupy 10, która zapoczątkowała rozwój sztuk wizualnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Konferencja była też dobrą okazja do szkicowego narysowania historii tej placówki, która swą działalność zainaugurowała 10 listopada 1995 roku. Jej pierwszym kustoszem był nieżyjący już Tadeusz Maj, a pierwsza wystawa nosiła tytuł „Artyści polscy na otwarcie Biura Wystaw Artystycznych”. Później galerią kierowali: Wojciech Kotasiak, Gustaw Hadyna (obydwaj też już nieżyjący) i Jolanta Chwałek. - Powstanie 30 lat temu Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim to była odpowiedź samorządu na potrzeby artystyczne w naszym mieście – mówił podczas konferencji Prezydent Miasta Artur Łakomiec. - Tu odbywały się, odbywają i będą zapewne odbywać się znaczące wydarzenia kulturalne, tym bardziej, że o ostrowieckiej galerii jest coraz głośniej w całej Polsce. Cały zespół BWA odważnie promuje młodych artystów i młodą sztukę ucząc przy okazji mieszkańców tej nowej, niekiedy trudnej do interpretacji sztuki. A przy okazji promuje też nasze miasto.
![]() |
Od lewej: Paweł Witkowski, Wioletta Kotkowska, Artur Łakomiec, Justyna Łada. Fot. Krzysztof Krzak |
Gośćmi specjalnymi zwołanej na okoliczność 30 – lecia BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim konferencji prasowej byli: Wioletta Kotkowska, pełniąca obowiązki Mazowieckiego Centrum Sztuki współczesnej Elektrownia w Radomiu (obchodzącego w tym roku 20-lecie powstania) i Paweł Witkowski, kurator MCSW. To właśnie ze zbiorów tej placówki stworzona zostanie wspomniana na początku ekspozycja, która zostanie otwarta w ostrowieckim BWA już 17 maja. Pokazane zostaną prace 30 artystów (na 30-lecie) nie tylko młodego pokolenia, m.in. Jadwigi Sawickiej, twórczyni – wśród wielu innych - obrazu „Chaos i bezruch”, który stał się inspiracją dla wspomnianej wystawy, dając tytuł całej prezentacji. Justyna Łada poinformowała też, iż do współpracy z galerią udało się pozyskać kolejnych partnerów, a będą nimi Galeria Van Rij, UFO ART Gallery i firma ArtSaas Cecylii Grabek, która specjalizuje się w pomaganiu artystom i galeriom sztuki w ich codziennej pracy. To także dzięki tej współpracy będą możliwe kolejne przedsięwzięcia: wystawa prac Anny Myszkowiak, zdobywczyni Grand Prix 16. Jesiennego Salonu Sztuki LOOSTRO (2023 r.), studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; prezentacja prac Marcina Jedlikowskiego, ostrowieckiego artysty wizualnego; prezentacja dorobku Zuzanny Szary. Zwieńczeniem roku będzie 17. edycja Jesiennego Salonu Sztuki. Ostrowiecka placówka bierze też udział w projekcie BWA Europa, w jego ramach między majem a czerwcem swoją rezydencję w niej będzie miała jako pierwsza w 30 – letniej historii będzie miała litewska artystka Ana Vostruchovaitè, która poprowadzi cykl spotkań warsztatów i działań plenerowych z zainteresowanymi. Do Ostrowca przyjadą też dyrektorki i dyrektorzy oraz osoby pracujące w galeriach sztuki, by wziąć udział w XI Zjeździe Galerii Dawnej Sieci BWA.
![]() |
Nowe logo BWA Ostrowiec Świętokrzyski. Fot. Krzysztof Krzak |
Na zakończenie konferencji prasowej zaprezentowano nowe logo BWA Ostrowiec Świętokrzyski stworzone przez studio graficzne PROSZKI prowadzone przez Justynę i Rafała Proszków. W zdecydowanie większym stopniu niż dotychczasowe promuje ono markę galerii i miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. - To krok ku temu, by marka BWA jednoznacznie kojarzyła się z Ostrowcem i jego wyjątkową tożsamością – podkreślała Justyna Łada.
Komentarze
Prześlij komentarz