Rysunki jak fotografie - wystawa prac Jarosława Kostrzewy w ostrowieckiej "Malwie"

Ostatni raz twórczość Jarosława Kostrzewy mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego (a pewnie nie tylko) mogli poznać w lipcu 2023 roku, kiedy to w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury zorganizowała wystawę jego rysunków. Teraz, czyli 16 stycznia 2025 roku, jego prace zaistniały w przestrzeni wystawienniczej Osiedlowego Domu Społecznego „Malwa”.

Anna Wójtowicz-Żurawska i Jarosław Kostrzewa. Fot. Krzysztof Krzak

O ile wystawa w Galerii Fotografii przedstawiała jedynie portrety aktorów kina światowego i polskiego, o tyle ta w „Malwie” prezentuje zdecydowanie bogatsze spektrum jego artystycznych dokonań. Oprócz bowiem portretów gwiazd można na niej zobaczyć portrety „zwykłych” kobiet, dzieci, zwierząt (zarówno domowych, jak i dziko żyjących), a także wizualizacje obiektów architektonicznych(głównie z rodzinnego Ostrowca Świętokrzyskiego i jego okolic). Najczęściej do wykonania swych prac Jarosław Kostrzewa używa papieru i ołówków, ale wśród jego narzędzi pracy pojawiają się również: cienkopis, marker, sucha pastel, węgiel. Artysta genialnie odwzorowuje rysowane obiekty, dba o najdrobniejszy detal, dlatego jego rysunki i grafiki przypominają po mistrzowsku wykonane fotografie.

Fragment wystawy prac Jarosława Kostrzewy. Fot. Krzysztof Krzak

Przy okazji warto dodać, iż Kostrzewa jest samoukiem, tworzy od ponad trzydziestu lat, a dziś należy do Związku Artystów Plastyków Rzeczypospolitej Polskiej. Jego fotorealistyczne prace, także te malarskie, znajdują się w prywatnych kolekcjach nie tylko w Polsce, ale także w Anglii, Niemczech, Norwegii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych. Miał też ekspozycje indywidualne w kilku ostrowieckich placówkach kulturalnych, a także w Lipsku. Szkoda, że te prace odznaczające się niezwykłą precyzją, mistrzostwem operowania ołówkiem nie są znane szerszemu gremium, nie „zbłądziły pod strzechy” renomowanych galerii poza Świętokrzyskiem, zdobywając uznanie prywatnych kolekcjonerów i jurorów licznych konkursów plastycznych. Wydaje się, iż może to wynikać z wyczuwalnej skromności artysty, który współpracował także jako ilustrator z kilkoma wydawnictwami, tworząc rysunki do wydawanych przez nie książek i komiksów.

Na wystawie rysunków Jarosława Kostrzewy. Fot. Krzysztof Krzak

Zaletą takich kameralnych wernisaży, jak ten zorganizowany w ODS „Malwa” przez Annę Wójtowicz – Żurawską jest to, że można spokojne porozmawiać z twórcą na temat jego warsztatu, zamierzeń twórczych. Można się na przykład dowiedzieć, że wykonanie jednej pracy zajmuje mu średnio dziesięć godzin (najmniej czasochłonne są portrety) i więcej (na przykład te prezentujące pejzaże i obiekty architektoniczne. Jarosław Kostrzewa tworzy też ołówkowe portrety na zamówienie. Chciałby stworzyć serię ilustracji do legend świętokrzyskich.

Komentarze