Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu coraz bliżej...
Trzy „Iwony, księżniczki Burgunda”, tyle samo „Ślubów”, 2 „Ferdydurke” i wiele innych wydarzeń stricte teatralnych i około teatralnych wypełnia programu XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, który rozpocznie się w najbliższy czwartek, 10 października 2024 r. i potrwa do 19 października.
![]() |
Radomski teatr gotowy na festiwal. Fot. Krzysztof Krzak |
Tegoroczny festiwal ma szczególny charakter, bowiem odbywa się w Roku Gombrowicza ogłoszonym przez Senat RP z okazji 120. rocznicy urodzin autora „Trans - Atlantyku”. W programie, poza spektaklami teatralnymi, znajdą się czytania performatywne, wydarzenia towarzyszące koncert Jerzego Mączyńskiego na zakończenie festiwalu, debaty. A rozpocznie imprezę interdyscyplinarny projekt, będący połączeniem instalacji i performance’u „Antypsy” Zbigniewa Bzymka i Kuby Falka, do którego artyści zaprosili aktorów radomskiego teatru: IzabelęBrejtkop i Mateusza Kocięckiego.
![]() |
Plakat festiwalu. Fot. materiał teatru w Radomiu |
Teatralne prezentacje rozpocznie monodram w wykonaniu Małgorzaty Maślanki aktorki Teatru Powszechnego w Radomiu obchodzącej w bieżącym roku 30 – lecie pracy artystycznej. „Biesiadę u hrabiny Kotłubaj” wyreżyserował Błażej Peszek. (premiera 12.10. o godz. 17.00 na Scenie Kotłownia). Jej kolega z teatru, Piotr Kondrat swój autorski monodram „Opehetka” zaprezentuje tamże dwa dni później, również jako wydarzenie towarzyszące.
Prezentacje konkursowe rozpocznie Teatr Wybrzeże z Gdańska, który pokaże „Iwonę, księżniczkę Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego z Magdaleną Gorzelańczyk, Grzegorzem Gzylem i Robertem Ciszewskim w rolach głównych. Tę samą sztukę widzowie obejrzą również w realizacjach gospodarzy, czyli Teatru Powszechnego w Radomiu (reż. Jarosław Tumidajski) i japońskiego Teatru Chiten w Kioto (reżyseria: Motoi Miura). Odbędzie się ponadto – poza konkursem - czytanie performatywne „Iwony, księżniczki niczego” według scenariusza i w reżyserii Magdaleny Marszałkowskiej.
![]() |
Twórcy i wykonawcy "Iwony..." w radomskim teatrze. Fot. Krzysztof Krzak |
Publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć trzy konkursowe wersje „Ślubu”. Przedstawią je: Teatr Lalek Banialuka z Bielska – Białej w reżyserii Agaty Biziuk,Narodowy Teatr w Kosowie (reż. Norbert Rakowski) i Teatr La MaMa z Nowego Jorku (reż. Zishan Ugurlu). Z „Ferdydurke” przyjadą do Radomia Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (reż. Piotr Ratajczak) i tokijski Simul Theatre Company + Koniereni (reż. Yasukiro Akai). Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy pokaże „Amerykę” wyreżyserowaną przez Julię Holewińską, Białostocki Teatr Lalek – „Hulajgębę” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, natomiast argentyński Iceberg Teatro z Buenos Aires zaprezentuje „Pornografię”.Spektakl mający w podtytule Walkę na mięso wyreżyserował Alejandro Radawski.
Ciekawym wydarzeniem Festiwalu Gombrowiczowskiego będzie też debata „Pisanie to JA! Autobiografia jako poszukiwanie tożsamości”, którą poprowadzi Michał Pabian, a udział wezmą: Justyna Sobolewska, prof. Piotr Śliwiński i Jakobe Mansztajn.
Szczegółowy program XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego https://festiwal.teatr.radom.pl/
Komentarze
Prześlij komentarz