Kielecki Teatr im. Żeromskiego zaprasza na festiwal teatralny

 Już w najbliższą niedzielę, 29 września 2024 roku rozpocznie się 6. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny, którego organizatorem jest Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Impreza potrwa do 13 października. Festiwal odbędzie się w świeżo wyremontowanej siedzibie kieleckiego teatru przy ulicy Sienkiewicza 32. W programie znajdą się hity teatralne z ostatnich sezonów z Polski, Niemiec i Francji oraz debaty, czytania i warsztaty. 

Teatr Żeromskiego w Kielcach po rozbudowie. Fot. materiał teatru

Festiwal otworzy adaptacja Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego w wykonaniu gospodarzy festiwalu. Wśród zagranicznych gości tegorocznej edycji znajdzie się berliński teatr Schaubühne ze spektaklem Pamięć dziewczyny” w reżyserii Sarah Kohm. francuska aktorka Mina Kavani zaprezentuje I’m Deranged”, produkcję Grosse Théâtre z Avignonu. W listopadzie, jako dodatek do festiwalu, pokazany zostanie spektakl „Bądź wilkiem” z Teatru Narodowego w Reykjaviku. Wszystkie zagraniczne spektakle będą wyświetlane z napisami w języku polskim i angielskim.

 

Scena z "Pamięci dziewczyny". Fot. Gianmarco Bresadola

Częścią programu tegorocznego festiwalu będą współczesne interpretacje klasycznych lektur, cenione przez krytyków. Na scenie zobaczymy „Noce i dnie czyli między życiem a śmiercią” z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu w reżyserii Michała Siegoczyńskiego oraz przedstawienie Chłopi” (Teatr Ludowy w Krakowie) w reżyserii Remigiusza Brzyka. Tematyka dawnej wsi pojawi się także w spektaklu Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego z Teatru Wybrzeże oraz podczas debaty, w której wezmą udział m.in. Joanna Kuciel - Frydryszak – autorka bestsellerowych „Chłopek” oraz kulturoznawca i folklorysta prof. Roch Sulima. Kielecki teatr zaprezentuje także spektakl „Niko czyli prosta zwyczajna historia”, który powstał w ramach projektu „Niebieska Strefa” będącego wsparciem dla osób w spektrum autyzmu.

 

Scena z "Niko czyli prosta zwyczajna historia". Fot. Mateusz Wolski

Nie zabraknie także hitu festiwalowego – musicalu „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery (Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr im. Słowackiego w Krakowie, z Teatru Polskiego w Bydgoszczy przyjedzie przedstawienie Ostatnie Dni Eleny i Nicolae Ceauşescu” w reżyserii Wojciecha Farugi. Narodowy Stary Teatr z Krakowa pokaże przedstawienie „Genialna przyjaciółka” w reżyserii Eweliny Marciniak. Z Warszawy przyjedzie przedstawienie „Pogo” z rewelacyjnym Marcinem Hycnarem w reżyserii Kingi Dębskiej według powieści kielczanina Jakuba Sieczki, który również będzie gościem festiwalu. 

 


Scena ze "Złotych płyt". Fot. Łukasz Giza

Wśród czytań performatywnych z udziałem kieleckich aktorów premierowo zaprezentujemy adaptację nowej książki Mateusza Pakuły „Skóra po dziadku”. W programie festiwalu znajdzie się również spektakl w reżyserii Pakuły zatytułowany „Złote płyty” przygotowany z artystami Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

Na zdjęciu poniżej znajduje się harmonogram wszystkich festiwalowych wydarzeń. 

 



* Opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez dr Paulinę Drozdowską, PR manager Teatru im. Żeromskiego w Kielcach

Komentarze