Wyjątkowo zdolni oboje - Julia Jarzębak i Gabriel Farys zagrali "Za zamkniętymi oczami"

Muzyczne lato w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął niedzielny (30 czerwca 2024 r.) pod oniryczno – romantycznym tytułem „Za zamkniętymi oczami”, który odbył się na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury. Wystąpili w nim Julia Jarzębak (śpiew) i Gabriel Farys (gitara).

Gabriel Farys i Julia Jarzębak. Fot. Krzysztof Krzak

Julia Jarzębak jest jednym z filarów Studia Wokalnego „Pandora” prowadzonego przez Ewę Goworowską pod auspicjami Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wraz z koleżankami i kolegami – wokalistami uświetnia swoim talentem wiele miejskich i powiatowych imprez okolicznościowych, występuje w spektaklach słowno – muzycznych organizowanych przez MCK wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną, poświęconych twórczości m.in. Jonasza Kofty czy Jeremiego Przybory. Ta 17 – letnia uczennica ostrowieckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica ma także na swoim koncie wiele indywidualnych osiągnięć i sukcesów. Zaliczyć do nich można na przykład II miejsce w XIX Krakowskim Młodzieżowym Festiwalu Piosenki Francuskiej, także II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Francuskiej w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), I nagrodę XIX Przeglądu Pieśni patriotycznych i Żołnierskich w rodzinnym mieście czy tytuł laureata Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej w Lipsku. Ostatnio Jarzębak otrzymała nagrodę specjalną Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Musicalowej i Aktorskiej w Poznaniu. Za swoje osiągnięcia artystyczne wokalistka została w ubiegłym roku nagrodzona przez starostę ostrowiecką. Swój talent szlifuje ona nie tylko pod okiem Ewy Goworowskiej, ale także innych specjalistów (ukończyła mistrzowskie warsztaty wokalne prowadzone m.in. przez Elżbietę Zapendowską).

Gabriel Farys i Julia Jarzębak. Fot. Krzysztof Krzak

Gabriel Farys natomiast to niesamowicie uzdolniony multiinstrumentalista. Równie biegle radzi sobie z grą na pianinie, jak i na gitarze. W obu tych wcieleniach można go było podziwiać podczas występów solistów Studia Wokalnego „Pandora” i podczas koncertów zespołu Maryland, dla którego skomponował wiele ciekawych utworów, w tym takie jak „Anastazja”, „Znajomo – obcy” czy „W duszy” (do tego ostatniego napisał też, wspólnie z Mary Kosiarz, tekst). Gościnnie akompaniował również chórowi Coro Cantorum pod dyrekcją Ewy Goworowskiej podczas jubileuszu 30 – lecia artystycznej działalności tej formacji śpiewaczej. Z Julią Jarzębak wielokrotnie już występował na scenie, choćby w grudniu ubiegłego roku, kiedy to dali wspólny koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej z okazji 25 – lecia Województwa Świętokrzyskiego. To co młodzi artyści zaprezentowali podczas inauguracyjnego koncertu „Za zamkniętymi oczami” zaskoczyć mogło wielu różnorodnością repertuaru: od Sylwii Grzeszczak, Happysad, Myslovitz poprzez The Beatles, Queen, Paula McCartneya po Keane, Taylor Swift, Avril Lavigne, Amy Macdonald, Olivię Rodrigo, Lanę Del Rey, Billie Eilish i wielu innych. Utwory nie należące bynajmniej do łatwych i prostych, wymagające niezwykłej umiejętności swobodnego operowania głosem i równie mistrzowskiej wprawy w graniu na gitarze akustycznej. Obydwoje wykonawcy stanęli na wysokości zadania i dowiedli nietuzinkowego talentu, jakim dysponują. A dodajmy, że wykonali w sumie blisko 30 utworów w dwie godziny (z krótkimi pauzami). Karkołomne zadanie dla zawodowca, a co dopiero dla osoby, która dopiero wchodzi w świat muzyki i koncertowania. Przed Julią Jarzębak i Gabrielem Farysem jeszcze dwa koncerty pod tym tytułem, bowiem z założenia ma to być cykl trzech koncertów z pewnymi roszadami repertuarowymi. Tak więc nawet jeśli ktoś wysłuchał pierwszego z nich może się pojawić na następnych (6 i 27 lipca o godzinie 18), w których mogą się pojawić jeszcze inne utwory. Aha, warto zabrać ze sobą gotówkę, bo młodzi i utalentowani grają „do kapelusza”. A warci są każdych pieniędzy!




Komentarze