Trzy wystawy na inaugurację Festiwalu Sztuk BrowART w Ostrowcu Świętokrzyskim
Tego jeszcze nie było, a przynajmniej ja nie przypominam sobie takiego faktu, by w Ostrowcu Świętokrzyskim jednego dnia w odstępie pół godziny otwarto trzy wystawy. A tak stało się 2 września 2022 roku. Jedną ekspozycję udostępniono do oglądania w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury, a dwie w Galerii Biura Wystaw Artystycznych.
![]() |
Fragment wystawy Radosława Nowakowskiego. Fot. Krzysztof Krzak |
„Wszystkie Dzieci Świata”
Wystawę pod takim tytułem otwarto w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury, którą kieruje znakomity fotografik Stanisław Dunin – Borkowski. Ekspozycja pokazuje najlepsze prace fotograficzne nagrodzone i wyróżnione w międzynarodowym konkursie „Wszystkie Dzieci Świata” zorganizowanym w ubiegłym roku już po raz piętnasty przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Jest on adresowany zarówno do profesjonalistów, jak i osób amatorsko parających się sztuką fotografii. Ich zadaniem jest pokazanie w swoich
![]() |
Fot. Krzysztof Krzak |
„Jaka piękna katastrofa,zapiski z czasów pandemii"
Autor tej wystawy, Adrian Wykrota, pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ukończył z wyróżnieniem Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie oraz kulturoznawstwo – medioznawstwo i filologię angielską. Obecnie jest doktorantem ITF SU w Opawie oraz pracownikiem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie mieszka. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną. Uczestniczył w warsztatach agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku znalazł się w gronie 30 najlepszych na świecie fotografów Magnum Photos.Wykrota to także zwycięzca i finalista konkursów: IPA, Grand Press Photo, BzWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na wystawach w Polsce i na świecie. Publikacja Adriana Wykroty „Nie” znalazła się w kolekcji książek londyńskiej Tate Modern. Jest też współzałożycielem fundacji PIX.HOUSE.
![]() |
Fragment wystawy Adriana Wykroty. Fot. Krzysztof Krzak |
Prace składające się na wystawę „Jaka piękna katastrofa” ("Oby ten tytuł nie stał się proroczy w przyszłym roku" - przestrzegał uczestniczący w wernisażu Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński) powstały w latach 2020 – 2022, gdy Polska i inne kraje były owładnięte pandemią koronawirusa. To był czas strachu, niepewności, izolacji, ograniczeń, także relacji międzyludzkich. Czas zatrzymania i przewartościowań. Zdjęcia wykonywane były z zachowaniem wszystkich obostrzeń, obostrzeń i procedur bezpieczeństwa. Adrian Wykrota pokazuje to na swoich fotografiach, ale także w filmie, który nakręcił, instalacjach i nagrań dźwięków. Do tych artefaktów dołączona jest także publikacja „Nic ciekawego”. - To bardzo osobiste spojrzenie na ten trudny czas, któego wspólnie doświadczaliśmy – mówiła podczas wernisażu Justyna Łada, dyrektorka BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Tym bardziej, że Adrian dzieli się z nami w niej także najbardziej intymnym przeżyciem, jakim była śmierć jego przyjaciela spowodowana wirusem.
Po wernisażu artysta wziął udział w spotkaniu autorskim, podczas którego opowiadał o swojej twórczości, sztuce w ogóle i... rodzinnym mieście, gdzie jego wystawa zawitała po prezentacji w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach. Adrian Wykrota poprowadzi również warsztaty fotografii dokumentalnej dla młodzieży i dorosłych, które odbędą się w dniach3,4 i 14 września (szczegóły na stronie internetowej ostrowieckiego BWA).
„Liberatorium”
Radosław Nowakowski, autor trzeciej wystawy (a drugiej w BWA) w Ostrowcu Świętokrzyskim to człowiek o wielu pasjach i talentach. Jest pisarzem, podróżnikiem, tłumaczem, perkusistą grupy Osjan... Głównie jednak zajmuje się książką artystyczną, czyli dziełami artystycznymi wykonanymi w kształcie książki, przypominających ją albo zainspirowanymi róznymi aspektami tworzenia książki. Nowakowski własnoręcznie stworzył ponad 30 książek, z których większość ukazała się w nakładzie nieprzekraczającym stu egzemplarzy nakładu. Dziełem jego życia jest „Nieopisanie świata”, w którym od ponad czterdziestu lat... opisuje świat. Do szerokiej publiczności udało mu się przebić oryginalną książką o głównej ulicy stolicy województwa świętokrzyskiego (Nowakowski mieszka w Dąbrowie Dolnej w Górach Świętokrzyskich), czyli o słynnej „Sienkiewce” w Kielcach. Mierząca 10 metrów książka jest wierną kopią ulicy Sienkiewicza w miniskali (można na przykład odnaleźć na niej dom z numerem 52, w którym swego czasu mieszkał Gustaw Herling – Grudziński) wraz z opisaną historią tego kieleckiego deptaka. - Każda z książek pana Radosława jest wystawą, a każda wystawa jest książką, którą można czytać na różne sposoby powiedziała podczas wernisażu Justyna Łada. - Są też znakomitą inspiracją dla twórczych działań innych osób.
![]() |
Od lewej: Adrian Wykrota i Radosław Nowakowski. Fot. K.Krzak |
BrowART
Wystawy w BWA będą czynne do 2 października bieżącego roku. Wszystkie trzy natomiast stanowią inaugurację I Festiwalu Sztuk BrowART, który odbywać się będzie w Ostrowieckim Browarze Kultury we wrześniu. Swoje propozycje artystyczne przedstawią wszystkie instytucje kulturalne miasta: Miejska Biblioteka Publiczna, Miejskie Centrum Kultury i Biuro Wystaw Artystycznych.
Komentarze
Prześlij komentarz