Ośmioro artystów, dwie wystawy, jedno miejsce - wernisaż w ostrowieckim BWA
Po dwóch wystawach budzących ambiwalentne odczucia (nawet u osób mieniących się artystami), prezentujących sztukę stricte awangardową, przyszedł czas na prezentację twórczości bardziej tradycyjnej, czy, mówiąc potocznie: „dla ludzi”. 29 lipca 2022 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto dwie wystawy: „7 x Toborowicz” i „Malarstwo/rzeźba/szkło” Marzeny Wilk.
![]() |
Fragment wystawy "7 x Toborowicz". Fot. Krzysztof Krzak |
Pierwsza z ekspozycji jest swoistym przeglądem twórczości artystycznego klanu Toborowiczów, którego nestor, 82 – letni Antoni jest w zasadzie plastycznym samoukiem, reprezentującym nurt sztuki z pogranicza ludowości czy też prymitywizmu zwanego także sztuką naiwną. W swojej twórczości inspiruje się zarówno sztuką ludową, jak i tą zwaną „wysoką”, wiele czerpie z przyrody. Jego rzeźby przedstawiają nie tylko motywy sakralne (krzyże,kapliczki, figurki Chrystusa i świętych), ale także fantazyjne postaci zwierząt, roślin i innych stworków stworzonych przez wyobraźnię artysty. Te jego prace kolorystycznie uzupełnia córka (i współprowadzi z ojcem Galerię i Muzeum Krzyży i Kapliczek w Woli Libertowskiej), Weronika Witkowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która również na swoich autorskich obrazachprzedstawia podobną tematykę. Krakowską ASP ukończyła również druga córka Antoniego Toborowicza, Małgorzata Toborowicz, która uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne. Tworzy również witraże, mozaiki i polichromie w kościołach (m.in. w Wieliczce i Nisku). W ślady matki poszła jej córka Magdalena Toborowicz – Kuranda, która wraz z mężem Pawłem Kurandą zajmuje się fotografią, malarstwem i rysunkiem. Tworzą też aranżacje plastyczne wnętrz sakralnych. Sztuką parają się także inni przedstawiciele tej uzdolnionej rodziny: Julia Tkaczuk(najmłodsza córka Antoniego, absolwentka malarstwa na krakowskiej ASP, która jako jedyna nie dotarła na wernisaż w Ostrowcu Świętokrzyskim) i wnuk, Jakub Toborowicz, którego prace utrzymane są klimacie fantastyki bliskim miłośnikom „Gry o tron”.
![]() |
Rodzina Toborowiczów na wernisażu. Fot. Krzysztof Krzak |
- Oś wystawy stanowią prace nestora rodu – mówiła podczas wernisażu dyrektorka ostrowieckiego BWA, Justyna Łada. - Opowiadają one o świecie w różny sposób, jednocześnie łącząc się z pozostałymi, w których jest dużo powietrza, lekkości, a w przypadku prac pani Małgorzaty łączą sacrum i profanum przenosząc nas w świat niebiańskiego Jeruzalem.
Z kolei pochodząca z Torunia Marzena Wilk jest absolwentką
![]() |
Marzena Wilk. Fot. Krzysztof Krzak |
![]() |
Fragment wystawy Marzeny Wilk. Fot. Krzysztof Krzak |
Wystawy oglądać można do 28 sierpnia bieżącego roku. Warto w tym czasie odwiedzić Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, by zobaczyć (poza pracami artystów) udane logistycznie przedsięwzięcie, które nie należało do łatwych, gdyż należało połączyć w jednym miejscu osiem artystycznych indywidualności i uniknąć rażącego dysonansu, co się udało.
Komentarze
Prześlij komentarz