Zakotwiczenie w czasie i w przestrzeni. Krzysztof Łyżyń w "4 Wymiarze"
Po wystawie „Acne vulgaris” Magdaleny Oksińskiej, młodej, niezwykle rokującej adeptce sztuki malarskiej i prezentacji prac sekcji plastycznej UTW w „4 WYMIARZE – Międzypokoleniowej Przestrzeni Twórczej”, będącym wspólnym przedsięwzięciem Biura Wystaw Artystycznych i Centrum Rozwoju Lokalnego przy partnerskiej współpracy Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zaistniała w dniu 6 września 2024 roku kolejna ekspozycja: „Czasoprzestrzenie”, czyli malarstwo Krzysztofa Łyżynia.
![]() |
Krzysztof Łyżyń i Justyna Łada. Fot. Krzysztof Krzak |
Artysta wizualny Krzysztof Łyżyń urodził się pół wieku temu w Jarosławiu. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach w klasie Technik Form Użytkowych o specjalności meblarstwo artystyczne studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Andrzeja Bissenika (dyplom z wyróżnieniem), a następnie w Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Aleksandra Kozyrskiego. Następnie przez 16 lat, do 2016 roku związany był z warszawską ASP jako asystent i wykładowca. Był też wykładowcą na Wydziale Architektury, kierunku Architektura Wnętrz Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego i grupy Młodzi Sztuką oraz współzałożycielem grupy SZTUKA UŻYTECZNA. W stolicy prowadził autorską pracownię, gdzie realizował projekty z zakresu meble i unikatowego przedmiotu. Brał udział w wielu plenerach malarskich. Na swoim koncie posiada liczne realizacje wystaw indywidualnych i zbiorowych. Obecnie tworzy w Ostrowcu Świętokrzyskim i Warszawie łącząc sztukę z rzemiosłem projektowania. Istotną rolę w stworzeniu tej wystawy w mieście nad Kamienną odegrała członkini Młodzieżowej Rady Miasta, Zofia Ciechanowska, która jest krewną artysty.
![]() |
Prace Krzysztofa Łyżynia. Fot. Krzysztof Krzak |
Zaprezentowane w "4 Wymiarze" prace Krzysztofa Łyżynia powstały w dwóch ostatnich latach na plenerach malarskich w Mielniku nad Bugiem, w pałacu w Brzeźnie i w Ustce. Wykonane są techniką monotypii, która zdaniem otwierającej wystawę Justyny Łady, dyrektorki BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, umożliwia pokazanie świata jako zaplanowaną przypadkowość i pozostawia odbiorcy ogromne pole do własnych interpretacji, odczuć i emocji, a przy okazji niejako wyjawia wrażliwość artysty i pietyzm tworzenia.
- W te prace wpisany jest czas, który dla mnie osobiście jest swojego rodzaju procesem – mówił podczas wernisażu Krzysztof Łyżyń. - Uważam się za artystę ustawicznie poszukującego swojego języka wypowiedzi plastycznej i poszukującego emocji własnej palety barw. Wszystko odbywa się w czasie, w tym procesie, w którym jestem zakotwiczony. Bardzo sobie cenię i lubię to „marnowanie czasu” na ten proces, bo uważam, że jego owoce też są czasami dla mnie zaskakujące.
![]() |
Obrazy Krzysztofa Łyżynia. Fot. Krzysztof Krzak |
Krzysztof Łyżyń przyznał, że maluje głównie dla siebie, ale cieszy go fakt, że powstają takie przestrzenie, które może konfrontować swoją wypowiedź plastyczną z szerokim odbiorcą. „Czasoprzestrzenie” to wystawa skierowana głównie do osób, które przejawiają fascynację kolorem i barwą oraz nieoczywistością artystycznego przekazu. Ale także dla tych, którzy chcieliby na jej podstawie uczyć się rozumienia sztuki współczesnej, jej przeżywania i interpretacji.
Komentarze
Prześlij komentarz