Kolędowanie z Magdą Steczkowską w Ostrowcu Świętokrzyskim

Bodaj najsympatyczniejsza ze znanych sióstr Steczkowskich, obdarzona ogromem pozytywnej energii, poczuciem humoru i dystansem, Magda Steczkowska, wystąpiła 4 stycznia 2025 roku w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w dzielnicy Gutwin Ostrowca Świętokrzyskiego. Na zaproszenie proboszcza tutejszej parafii, księdza doktora Mariana Bolesty i Wspólnoty Parafialnej piosenkarka zaprezentowała recital „Kolędy i pastorałki”.

Magda Steczkowska z Nikolą wybraną z publiczności. Fot. Krzysztof Krzak


Magda Steczkowska rozpoczynała profesjonalną, "dorosłą" karierę u boku starszej siostry, Justyny, śpiewając w jej chórku m.in. podczas 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie czy na płytach „Naga” i „Alkimja” oraz pełniąc funkcję menadżerki siostry. W 2001 roku wraz z mężem, Piotrem Królikiem, perkusistą Brathanków, założyła zespół Indigo, z którym nagrała płyty „Ultrakolor”, „Cuda” i „Pełnia”. Potem przyszły płyty solowe „… nie na zawsze”, „SeriaLove”, „Kolędy i pastorałki” i „Nie tylko o miłości”. Popularność przyniosły Magdzie Steczkowskiej programy telewizyjne: „Twoja twarz brzmi znajomo” Polsatu (II sezon), „Przygarnij mnie” (wygrana w II edycji, TVP 2) i III sezon „Ameryki Express”, w którym towarzyszył jej mąż. Magda Steczkowska w 2011 roku była na pokładzie Boeinga 767 pilotowanego przez kapitana Tadeusza Wronę, który lądował awaryjnie bez wysuniętego podwozia na warszawskim Okęciu.

Magda Steczkowska w kościele na Gutwinie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. Krzysztof Krzak

Sobotni koncert na ostrowieckim Gutwinie to powrót Magdy Steczkowskiej (jak wcześniej Olgi Szomańskiej i Macieja Miecznikowskiego) do ostrowieckiej parafii po niespełna czterech miesiącach (13 września, w piątek, wystąpiła ona tutaj z koncertem „Moja podróż śladami Jana Pawła II”, choć oboje z księdzem proboszczem podczas obecnego koncertu utrzymywali, że było to w sierpniu). W repertuarze znalazły się popularne kolędy (m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Mizerna cicha”,) oraz mniej znane świąteczne utwory, takie jak „Kolęda płynie z wysokości” do tekstu Jana Twardowskiego, „Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje” czy piosenka „Gdziekolwiek jesteś” napisana po śmierci mamy piosenkarki. Magda Steczkowska z miejsca nawiązała doskonały kontakt z gromadnie przybyłą do kościoła publicznością, zachęcając ją (bez większego oporu ze strony słuchaczy) do wspólnego śpiewania. Przy okazji wspominała rodzinne wigilie czy wspólne koncertowanie rodziny Steczkowskich z braćmi Pospieszalskimi. Atmosfera koncertu była tak znakomita, że nawet z reguły nieśmiałe dzieci chętnie śpiewały wspólnie z artystką.

Adam Niedzielin i Magda Steczkowska. Fot. Krzysztof Krzak

Niezwykle muzykalnej i obdarzonej mocnym głosem Magdzie Steczkowskiej akompaniował rewelacyjny pianista Adam Niedzielin, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, były muzyk Kukla Band. Bardzo ciekawe były jego, jak sądzę, aranżacje wykonywanych przez solistkę utworów, a niektóre jego improwizacje i solówki po prostu powalające. Przed tym doskonałym duetem kolejne koncerty kolędowe; tylko w styczniu zagrają jeszcze w Piskach, Bydgoszczy, Płocku, Świątnikach Górnych, Łebie, Starogardzie Gdańskim i Łosicach.

Komentarze